Prawo jazdy kategorii b na motocykl do 125 ccm

Przedwczoraj zmieniły się przepisy i teraz bez posiadania typowo motocyklowych uprawnień możemy jeździć jednośladem, którego pojemność silnika wynosi do 125 cm2.

Wiele osób, które są sceptyczne do tego „pomysłu” argumentuje, że na drogach już i tak jest wystarczająco dużo szaleńców, którzy poruszają się japońskimi ścigaczami, a teraz pojawią się jeszcze na mniejszych, chociaż także szybkich maszynach. Przeciwnicy zmian w przepisach uważają, że bezpieczniej nie będzie.

Jeżeli chodzi o opinie dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, to są oni również delikatnie mówiąc – sceptyczni. Nie potrafią zrozumieć, z jakich powodów najpierw ustawodawca wprowadził nowe kategorie prawa jazdy dla motocyklistów i podzielił je według ich wieku, mocy silnika oraz doświadczenia, a później uczynił całkowicie odwrotnie, ponieważ oddał maszyny o pojemności do 125 ccm w ręce zwykłych kierowców… Z pewnością należy reformować system egzaminacyjny na prawo jazdy wszystkich kategorii, ponieważ jest on rzeczywiście restrykcyjny, ale czy taka droga jest słuszna?

Zdaniem wielu osób, teraz bezpieczeństwo na drogach się pogorszy, ponieważ jazda motocyklem różni się zdecydowanie od prowadzenia samochodu. Konieczne jest opanowanie przynajmniej manewrów podstawowych i oswojenie się z dużym ruchem, jaki panuje na drogach, więc na pewno rozsądne by było wykupienie kilku godzin w szkole jazdy, po to by posiąść te umiejętności. Wątpliwości również budzą coraz popularniejsze samochody bez prawa jazdy , które pozwalają poruszać się po drogach osobom bez uprawnień i teoretycznie znajomości przepisów.

Oczywiście są też głosy całkowicie odmienne. Ludzie cieszą się z nowych możliwości. Osób, które zainteresowane są takimi motocyklami jest bardzo dużo, a ich przekrój wiekowy bardzo rozległy – od 20 do 60 lat. Już w połowie czerwca pojawiło się większe niż zwykle zainteresowanie lekkimi motocyklami oraz skuterami, wtedy, kiedy media zaczęły informować o planowanej zmianie przepisów. Jednoślady, o których mowa, mogą rozwinąć prędkość od 100 do 130 km/h. Ich koszt wynosi od 3000 do 7000 złotych.

Co na to wszystko policja?

Twierdzą, że parlamentarzyści wykazali się dużym zaufaniem względem kierowców, jeżeli zdecydowali się w taki sposób zliberalizować prawo. Oczywiście czas pokaże, czy popełnili błąd i czy nie ucierpi na tym bezpieczeństwo. Policja od dnia wczorajszego nową grupę uczestników ruchu drogowego kontroluje w ramach normalnych patroli. Policjanci zwracają przede wszystkim uwagę na prędkość, a także trzeźwość osób kierujących, sprawdzany jest również stan techniczny pojazdów. Dla funkcjonariuszy istotne jest to, że motocyklista jedzie zgodnie z przepisami i posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat. Oczywiście ważne jest także to, jakim motorem się porusza, pojemność silnika nie może przekraczać 125 ccm, z manualną, oraz automatyczną przekładnią biegową.

Przeczytaj poprzedni wpis:
18 edycja DNI JAPONI

Wraz z  SKN Gospodarki i Kultury Japońskiej i z SKNem Motoryzacji serdecznie zapraszamy na XVIII edycję DNI JAPONI , wydarzenie...

Zamknij